Akademik Veritabanı ProQuest Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Akademik Veritabanı ProQuest Nedir ve Nasıl Kullanılır?

ProQuest Nedir ve Kimler İçin Uygundur?

ProQuest, geniş bir akademik kaynak koleksiyonuna erişim sağlayan bir platformdur. Üniversite öğrencileri, araştırmacılar ve akademisyenler başta olmak üzere, bilgiye dayalı araştırma yapmak isteyen herkes için uygundur.

ProQuest Ne Tür İçerikler Bulunur?

ProQuest'te tezler, bilimsel makaleler, dergiler, kitaplar ve veri tabanları gibi çeşitli türlerde akademik içerikler yer alır. Aynı zamanda nadir bulunan belgeler ve arşiv materyalleri de sunar.

ProQuest Neden Kullanılır?

ProQuest, özellikle derinlemesine literatür taraması yapmak, önceki araştırmalara ulaşmak ve akademik çalışmalarınızda kaynak göstermek için değerli bir kaynaktır. Bilgiye dayalı, güvenilir ve kapsamlı araştırmalar yapmanıza olanak tanır.

ProQuest Nasıl Kullanılır?

ProQuest'e giriş yapabilmek için belirli erişim haklarına veya kurumsal kimlik bilgilerine ihtiyacınız var. Örneğin, bir üniversite veya kütüphane gibi bir kurumun üyesiyseniz, bu kurumun sağladığı kimlik bilgileri ile ProQuest'e erişebilirsiniz. Kampus dışından erişim sağlamak isteyen kullanıcıların, kurumları tarafından sağlanan WebAdvisor ID ve şifre gibi kimlik doğrulama bilgilerini kullanmaları gerekmektedir. Üniversitenizin kütüphane sayfasına gidip anlaşması olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Çoğu üniversitenin anlaşması bulunmaktadır. Giriş için ıd ve şifrenizi üniversitenizden aldıktan sonra sisteme giriş yapın.

Temel Arama


ProQuest'te Temel Arama yaparken, aradığınız ifadeyi tırnak işaretleri içine alarak ifadenin bütün olarak aranmasını sağlayabilirsiniz. "VE" (AND) kullanarak, her iki terimi de içeren kaynakları; "VEYA" (OR) kullanarak ise herhangi bir terimi içeren kaynakları arayabilirsiniz. Aramanızı sadece hakemli (akademik) makalelere veya yalnızca mevcut veritabanlarında tam metin olarak bulunan makalelere sınırlamak için temel arama kutusunun altındaki onay kutularını kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha spesifik aramalar yapabilir, ancak sadece tam metin erişilebilir olanları seçmek, diğer veritabanlarında bulunabilecek makaleleri gözden kaçırma riskini de beraberinde getirir.

Gelişmiş AramaGelişmiş Arama'ya ulaşmak için Temel Arama kutusunun üzerindeki Gelişmiş menü öğesine tıklayın ve Gelişmiş Arama'yı seçin.


Gelişmiş Aramaya Anahtar Kelimelerinizi, Temel Arama'da yapacağınız gibi girin:

- Bir ifade etrafına tırnak işaretleri koyarak ebrary'nin bu kelimeleri bir bütün olarak aramasını sağlayın.
- Her iki terimi de içeren kitapları bulmak için anahtar kelimeler arasına "AND" koyun.
- Herhangi bir terimi içeren kitapları bulmak için anahtar kelimeler arasına "OR" koyun.
- Anahtar Kelimeleri Birleştirmede "AND", "OR" & "NOT" kullanımı hakkında daha fazla bilgi için ilgili bölüme bakın.

1. Üç arama kutusunun her birinin sağında bir açılır menü bulunur:
   - Tüm alanlar + metin (varsayılan) - Temel Arama'daki bir anahtar kelime araması ile aynıdır.
   - Tüm alanlar metin hariç - makalenin başlığını, yazarını ve özetini arar.
   - AU - makalenin yazarı
   - TI - makalenin başlığı
   - PUB - makalenin yayımlandığı derginin başlığı
   - SU - konu başlıkları, yani kontrol edilen kelime dağarcığı. 
     - Daha fazla bilgi için Kontrol Edilen Kelime Dağarcığı bölümüne göz atın.

2. Arama kutularının solundaki açılır menüler, arama kutularını "AND", "OR" veya "NOT" ile birleştirmenizi sağlar.
   - Temel Arama'da yaptığınız gibi arama kutuları içinde "AND", "OR", "NOT", tırnak işaretleri ve parantezleri kullanmaya devam edebilirsiniz.
   - Varsayılan olarak, EBSCOhost arama kutuları arasına "AND" koyar. Açılır menüleri kullanarak bunu değiştirebilirsiniz.
   - Boolean bilgisi olan kullanıcılar: EBSCOhost, her arama kutusunu büyük bir parantez grubu gibi işler.

3. Onay kutuları aramanızı şunlarla sınırlamanıza imkan tanır:
   - Sadece hakemli (akademik olarak bilinen) makaleler.
   - Şu anda aradığınız veritabanlarında tam metin olarak mevcut olan makaleler. (Ama, diğer veritabanlarından elde edebileceğiniz makaleleri hiç öğrenemezsiniz.)

4. Tüm Tarihler açılır menüsü, aramanızı belirli bir tarih aralığında yayımlanmış belgelere sınırlamanızı sağlar.

5. Bir kişi veya yer adını biliyorsanız, bunu Kişi veya Yer arama kutusuna girin.
   - Aramak istediğiniz kişi veya yeri bulmak için Kişi veya Yer Bul'a tıklayarak bir liste üzerinden seçim yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, ProQuest'in akademik araştırmalar için sunduğu zengin içerik ve kaynaklar, bilgiye dayalı çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler, akademisyenler ve araştırmacılar için vazgeçilmez bir araçtır. ProQuest'in kullanımıyla ilgili ipuçları ve stratejiler, araştırma sürecinizi daha verimli ve hedeflenen sonuçlara ulaşmanızı daha kolay hale getirebilir. Bu platform, tezlerden bilimsel makalelere, nadir belgelere kadar geniş bir yelpazede kaynak sunarak, akademik camiada bilgiye ulaşımı kolaylaştırır ve derinlemesine araştırmalar yapma imkanı tanır. ProQuest kullanarak, bilimsel araştırmalarınızı daha güvenilir verilerle destekleyebilir, akademik başarılarınızı artırabilir ve bilgiye dayalı katkılarda bulunabilirsiniz. Akademik kaynaklara erişim için güvenilir ve kapsamlı bir platform arayan herkes, ProQuest'in sunduğu imkanları keşfetmeli ve araştırmalarında bu değerli kaynaktan yararlanmalıdır.