YDS - YÖKDİL İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri ve Tavsiyeler

YDS - YÖKDİL İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri ve Tavsiyeler

YDS-YÖKDİL gibi sınavlara hazırlanırken en çok zorlanılan alanlardan bir tanesi hiç şüphesiz kelime ezberleme yöntemidir. Kimisi için kelime ezberleme işkence gibi gelirken kimisine de eğlenceli bir oyun gibi gelebilir. Bu tamamen sizin uyguladığınız yöntem ile alakalıdır. Bu yazımızda sizlere denenmiş ve başarılı bulunmuş en iyi YDS-YÖKDİL kelime ezberleme tekniklerinden bahsedeceğiz. Buradaki tavsiyelere uyarsanız kelime ezberlemeniz hiç de zor gelmeyecektir.

YDS-YÖKDİL ETKİLİ KELİME ÖĞRENME TAKTİĞİ 


Kelime öğrenirken uyguladığım ve çok faydasını gördüğüm bir yöntemi paylaşıyorum.

1- İlk önce metin okunur. Bilinmeyen kelimeler metin üzerinde not alınır. 

2-Daha sonra bunlar kelime defterine yazılır. Böylece bilinmeyen kelimeler iki defa tekrar edilmiş olur.

3- Deftere yazdıktan sonra kelimeler Memrise'da oluşturulan kursa eklenir. Uygulama içinde kelimeler öğrenilir ve yatmadan önce ve sabahları tekrar edilir.

4- Memrise kişinin öğrenme hızına göre kelime tekrarı yaptırdığı için klasik tekrar bölümünde öğrenilen kelimeler gözden geçirilir. Örneğin oluşturduğunuz kursa 10 kelime eklediniz ve bunları öğrenirken 2 tanesine yanlış cevap verdiniz. Uygulama bu iki kelimeyi daha fazla tekrar ettirerek pekişmesini sağlıyor. Kelimelere çalışan kişi böylece ilerleyen günlerde öğrenemediği kelimeleri daha fazla tekrar etmiş oluyor.

6- Kurslar sadece bilgisayar üzerinden oluşturulabiliyor. Kurs oluşturmak için siteye girdikten sonra izlemeniz gereken adımlar Kurslar-Bir kurs oluştur Buraya bilgileri girdikten sonra karşınıza sütunlar gelecek. Öğrendiğiniz kelimeleri bu sütunlara ekleyebilirsiniz.

7- Tek tek uğraşmak yerine sütunların sağ köşesinde bulunan ileri sekmesinden toplu kelime ekleyebilirsiniz. Kelimeleri liste halinde Excel'de yan yana sütunlara anlamlarıyla birlikte girdikten sonra hepsini seçip kopyalayın.

Daha sonra sitedeki kelime ekleme bölümünde "İleri" seçeneğine tıkladıktan sonra toplu kelime ekleyi seçin. Excel'deki listenin tamamını kopyalayıp gelen ekrana yapıştırın. Kelimeler toplu şekilde eklenecektir.

Uygulamanın tam sürümünü satın almak zorunda değilsiniz. Ücretsiz versiyonunda sunduğu imkanlar gayet yeterli gelecektir.

Ücretsiz YDS-YÖKDİL Okuma Uygulaması
YDS-YÖKDİL gibi akademik sınavlara hazırlanırken LingoVivo News uygulaması ile bol bol okuma yapabilir, Türkçe çevirilerini görebilir ve kavrama sorularıyla sınavlara hazırlanabilirsiniz.
Üstelik TAMAMEN ÜCRETSİZ!
App Store Google Play

  • Akademik Araçlar ve İpuçları
  • Makale Yazımı ve Stratejileri
  • Tez Yazmaya Dair Rehber Kılavuz
  • Ücretsiz Kurslar
  • YDS/YÖKDİL
ve akademik çalışmalarınızda büyük kolaylıklar sağlayacak pek çok şey paylaştığımız Telegram kanalımızı takibe alarak haberdar olabilirsiniz.

Link: https://t.me/MuratCenkAkademi

Not: Telegram Kanalını takibe alanlar birbirlerini göremez ve özelden mesaj yazamazlar. Ayrıca tüm paylaşımlar sadece yönetici tarafından yapılır.