Yüksek Lisans Yapacaklara Tavsiyeler

Yüksek Lisans Yapacaklara Tavsiyeler

Yüksek Lisans yapmayı düşünenler veya bu yönde hayal kuranlar ilk önce aşağıdaki yazıyı bir okumalı. Zira ileride büyük hayal kırıklığına uğrayabilirler. Yüksek Lisans düşünenler için güzel tavsiyeler..

1) İlim yapmaya gönülden bağınız yoksa zamanınızı boşa harcamayın.

2) Üniversite hocalığını iş kapısı olarak görüyorsanız, gelen öğrenci sayısına bakıldığında şansınızın her geçen gün azaldığını bilerek çalışmaya başlayın. İstatistiklere bakın

3) Yüksek lisans sınavına girmeden önce çalışmak istediğiniz alanla ilgili okumaları yapın. Hatta anabilim dalının hocalarıyla iletişime geçip temel kaynakların listesini isteyin kaynak bilgisi çok önemlidir.

4) Çalışmak istediğiniz hocayı siz seçin, hoca sizi değil. Sınava girme-den önce hocayla bu isteğinizi müzakere edin. Kaderinizi hocanın eline bırakmayın, sonra çok üzülebilirsiniz. Anlaşmak çok önemlidir. İlim maslahatı huzur içinde yapılır.

5) Size zaman ayırabilecek hocayla çalışın.

6) Saat doldurmak isteyen ya da öğrencileri aralarında paylaşarak mafyalaşma düzeni kuran anabilim dallarından uzak durun.

7) Hocalar arası hizipleşmeler karşınıza çıkacaktır. İşinize bakın, bu tür çatışmalardan uzak durun. Kimsenin maşası ya da tetikçisi olmayın.

8) Akademide etik kurallara riayet edin. Çalışmak istediğiniz hocanın güler yüzüne değil, çalışmalarına ve yönlendirme yeteneğine bakın.

9) Mutlaka bir kaynak dili öğrenin. Türkçe ile sınırlı kalacaksınız elinizde sadece diplomanız olur ama akademik olarak ciddiye alınmazsınız.

10) 4-5 saat sandalyeden ya da koltuktan kalkmadan, tabiri caizse kıçınız sandalye yüzü görmeden çalışamıyorsanız, akademi size göre değildir. Sonradan alışkanlık kazanmanız zor.

11) Tez aşamasında ne çalışacağım diye sorup kıvranıyorsanız yeteri kadar okuma yapmıyorsunuz demektir. Genel okumaları iyi yaparak ve çalışmak istediğiniz konuları hocanızla tartışarak tez konusu seçmeniz yararınıza olacaktır.

12) Akademi ego işidir. Fakat egoistlerin işi asla değildir. Üzerinizde egosunu tatmin etmek isteyenlerden uzak durun, yanlarında nefes bile almayın, zaman kaybıdır.

13) Sorduğunuzu bilemeyen hoca olabilir. Bu konu hakkında bilgim yok araştırıp haftaya tekrar tartışalım diyen hoca doğru hocadır. Araştır, haftaya bize anlat diyenlerden uzak durun. Gelişiminize faydası dokunmazlar.
          
Ücretsiz YDS-YÖKDİL Okuma Uygulaması
YDS-YÖKDİL gibi akademik sınavlara hazırlanırken LingoVivo News uygulaması ile bol bol okuma yapabilir, Türkçe çevirilerini görebilir ve kavrama sorularıyla sınavlara hazırlanabilirsiniz.
Üstelik TAMAMEN ÜCRETSİZ!
App Store Google Play

  • Akademik Araçlar ve İpuçları
  • Makale Yazımı ve Stratejileri
  • Tez Yazmaya Dair Rehber Kılavuz
  • Ücretsiz Kurslar
  • YDS/YÖKDİL
ve akademik çalışmalarınızda büyük kolaylıklar sağlayacak pek çok şey paylaştığımız Telegram kanalımızı takibe alarak haberdar olabilirsiniz.

Link: https://t.me/MuratCenkAkademi

Not: Telegram Kanalını takibe alanlar birbirlerini göremez ve özelden mesaj yazamazlar. Ayrıca tüm paylaşımlar sadece yönetici tarafından yapılır.