İngilizcenizi geliştirebileceğiniz muazzam bir arşivi size sunmadan önce kendi tecrübelerimden hareketle İngilizce üzerine bir şeyler karalayacağım.

Aşağıda saydığım programların hem ücretli hemde ücretsiz versiyonları mevcuttur. Ancak ben ücretsiz versiyonlarını kullandım ve gayet verim aldım. Ücretli versiyonlarını mecburi almanızı gerektirecek bir durum yok.

İngilizce çalışmaya başlayanların en büyük sorunlarından bir tanesi muhakkak kelime ezberleme oluyor. Kimisi defter tutuyor kimisi kavonozun içine kağıtlar atıp her gün bir tanesini çekiyor vs. bir çok teknik deniyoruz. Ben de hepsini denedim. Telefonuma çok fazla kelime ezberleme programı ekledim ama bir türlü istediğim verimi elde edemiyordum. Aslında programlar faydalıydı ama ben kendi çalıştığım kurstaki YDS yönelik ezberletilen kelimeleri ekleyip çalışabileceğim bir program arıyordum. Yakın bir arkadaşımın vasıtasıyla kendi kelimelerimizi ekleyip bir de bilimsel metotlar ile ezberleten bir programla karşılaştım. Bu program Memrise. Memrise programındaki genel İngilizce kurslarından bahsetmiyorum. Elbette o da faydalı. Ama benim dediğim kendinize kurs açabiliyor ve kendi kelimeleriniz ekleyip memrise programının bilimsel kelime ezberletme yöntemiyle ezberliyorsunuz. Bu arada kurs açıyorsunuz dediysem kendi kelimelerinizi ekliyorsunuz o kadar. Yani bu kurs üzerinden bir maddi kazanç sağlama durumu falan yok. Ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Kursumdaki hocamın bize ezberlememizi istediği kelimeleri programa her gün tek tek ekledim ve kelime konusunda büyük bir rahatlama yaşadım. Sizlerde kendi kelimeleriniz programa kaydetebilirsiniz. Bu kelimeler üzerinden çalışabilirsiniz.

Not: Memrise’de pro versiyonu satın almanıza gerek yok. Hiçbir ücret ödemeden dediklerimi yapabilirsiniz.

Kelime ezberleme programının haricinde dinleme becerilerimi geliştirmek için Ororo diye bir siteye girdim. Bu site bir film sitesi ancak diğer film sitelerinde ayrılan bir çok yönü var. Siteye girince anlıyorsunuz. Filmleri alt yazılı bir şekilde izledim. Gayet güzeldi. İlerleyen vakitlerde site size daha fazla film sunuyor. Ororo sitesi ücretsiz ve ücretli versiyonları var. Ücretsiz versiyonu gayet iş görüyor. Pro versiyonuna geçmenize lüzum olmuyor.

İngilizce konusunda yararlandığım ve pratik olarak kullandığım diğer bir program Qtranslate. Bunun üzerine bir yazı yazmıştım. İsteyen bakabilir: Qtranslate nedir ve nasıl kurulur?

İngilizce makale yazarken ise faydalandığım araçlar mevcut. Bu araçları ise liste halinde önceki yayınlarda sunmuştum. Bakmak isteyenler için İngilizce makale yazarken faydalanabileceğiniz araçlar

Bir dili öğrenirken ne kadar çok maruz kalırsanız o kadar hızlı öğreniyorsunuz. O yüzden film izlemek bana ne katacak diye düşünmeyin.

İngilizcemi geliştirdiğim diğer bir site ise Engoo olmuştur. Engoo üzerinde ders materyallerine girerek oradaki güncel haberler sekmesini açarak yeni yayınlanmış makaleleri okurdum. İlgi alanım teknoloji ve Ortadoğu olduğu için bu alanda okumalar yapmışımdır. Kesinlikle tavsiye ederim. Metinler hiç sıkmıyor.

Benim faydalandıklarım bunlardı. Bu noktadan itibaren ki yazı bana ait olmayacaktır. Sizlere kendi tecrübelerimden hareketle Yds çalışma serüvenimi anlattım. İnşallah faydasını görürsünüz. Peki siz nelerden faydalandınız? Yorum bölümünden yazabilirsiniz. 

İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz Araç-Site ve Kaynaklar

Bu noktadan itibaren ki yazı ACP news adlı kullanıcının twitter gönderilerinden oluşmaktadır. Yazının aslına ulaşmak için TIKLAYIN

İngilizce ve diğer çeşitli diller konusunda gramer ve kelime bilgisini geliştirmek isteyenler için araçlar..


Temel seviyede dil öğrenmek için inanılmaz bir kaynak. Seçtiğiniz dille ilgili temel kaynakları, o dilde yayın yapan radyoları, haber sitelerini, en çok kullanılan kelimeleri, temel dilbilgisini, telaffuzları, dil kitaplarını sunuyor.

Link: https://101languages.net


İngilizce ders kitaplarını  arıyorsanız mutlaka bu siteye bakmanızı öneririm.

Link: http://bookre.org


ne kadar kelime bildiğinizi check etmek istiyorsanız bu siteye mutlaka bakın derim.

Link: https://my.vocabularysize.com


ingilizce kelimelerin birbirleriyle ilişkilerini öğrenebileceğiniz sözlük. hangi kelimenin, hangi kelimeyle ne gibi bağlantılar içerdiğini gösteriyor.

Link: https://visuwords.com


filmlerdeki diyaloglarla ingilizce öğrenmenizi sağlayan bir site. altyazıda bilmediğiniz kelimenin üzerine geldiğinizde anlamını da gösteriyor.

Link: https://speechyard.com


ingilizce bir kelimenin nasıl okunduğunu duyabileceğiniz bir site.

Link: https://howjsay.com


hem oyun oynamak hem de ingilizcesini geliştirmek isteyenler için güzel bir site.

Link: https://babadum.com


ingilizce ve ingilizce öğrenme (reading, writing), online ücretsiz kurslar, beleş kütüphane gibi farklı alanlarda derleyip toparlayan güzel, faydalı site.

Link: https://justenglish.me/


ingilizce kelimelerin telaffuzlarını duymak için youtube videolarını kullanan bir site. kullanması kolay, gerçek insanların gerçek durumlarda kelimeyi nasıl telaffuz ettiklerini dinleyebiliyoruz.

Link: http://youpronounce.it


herkese online olarak kolay ve etkili biçimde istedikleri dili öğretebileceğini iddia eden bir eğitim sitesi. ücretsiz uygulaması da mevcut.

Link: https://www.babbel.com/en/magazine/language-chamaleon-one?bsc=engmag-a2-vid-bv1-polyglotvid-ob&btp=1_eng_out_mi&utm_campaign=md_engall_gen_cxo_bv1_polyglotvid&utm_content=This+guy+is+fluent+in+9+languages.+Watch+him+speak&utm_medium=cpc&utm_source=outbrain&utm_term=352299


ingilizce minik ve basit hikayeler barındıran bir site. kısa ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir site.

Link: http://readpoopfiction.com


çocukların ingilizce ve ispanyolca öğrenebilmeleri için hazırlanmış yüzlerce sesli ve görsel kitaba sahip web sitesi.

Link: http://mycapstonelibrary.com/login/index.html


oturduğunuz yerden sohbet ederek ingilizcenizi siri veya s voice benzeri bir botla geliştirmek isterseniz;

Link: https://www.cleverbot.com/


ingilizce kelimelerin anlamlarının yanısıra aynı zamanda cümle içerisinde de nasıl kullanıldığını örneklerle gösteren sitedir.

Link: https://www.thefreedictionary.com/


ingilizcenizi geliştirmek için podcast dinlemek istiyor ama çok yavaş konuşulduğu için sıkılıyorsanız mutlaka burayı ziyaret edin.

Link: https://teacherluke.co.uk/


ingilizcesini geliştirmek ve kelime yada kelime öbeklerinin çeşitli kaynaklardaki advanced kullanımına bakmak isteyenler için çok faydalı bir site.

Link: https://fraze.it


ingilizcesini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir site.

Link: http://manythings.org


anlamını yeni öğrendiğiniz ingilizce bir sözcük veya sözcük öbeklerinin cümle içerisinde nasıl kullanıldığını örneklerle görmek için sade ve kullanışlı bir site arıyorsanız, buyrunuz lütfen.

Link: https://www.macmillandictionary.com/


ingilizce tez yada makale yazarken kullanabileceğiniz akademik cümle kalıplarını bulabileceğiniz bir site.

Link: http://www.phrasebank.manchester.ac.uk/describing-trends/


ingilizcesini geliştirmek isteyenler için çok güzel infografiklerin yer aldığı bir site. tavsiye ederim.

Link: https://www.grammarcheck.net/infographics/


ingilizce bir kelime aratıldığında youtube'da altyazılı videolar içinden aratılan kelimenin kullanıldığı kısımları bulan bir arama motoru.

Link: https://youglish.com/


botla ingilizce chat yapmak isterseniz bu siteyi mutlaka ziyaret edin. çok faydası olacaktır.

Link: https://www.elbot.com/


ingilizce sesli kitap indirebileceğiniz bir site;

Link: https://librivox.org/search?primary_key=0&search_category=author&search_page=1&search_form=get_results


ingilizceyi ana dili ingilizce olan insanlarla konuşup geliştirebilmek adına güzel site. günlük 5 dk ücretsiz. onun dışında ücret istiyor ama.

Link: https://cambly.com/english?lang=tr


birkaç dil hakkında gramer konularına fazla girip kafayı karıştırmadan günlük hayatta çok kullanılan cümle örnekleri verilerek eğitim verilen ingilizce dilinde yayın yapan bir site.

Link: http://ielanguages.com/


ingilizce her seviyede worksheetler için birebir bir site.

Link: https://en.islcollective.com


yazdığınız ingilizce essay'lerdeki hataları bulup, düzelten site.

Link: https://hemingwayapp.com


ingilizceniz varsa ve yeni bir dil öğrenmek için uğraşıyorsanız bu site dünya klasiklerini iki dilde okuyabilmenize imkan tanıyor.

Link: http://paralleltext.io


ingilizce öğrenenler veya zaten bilip ingilizce yazı vs. yazanlar için girdiniğiz kelimeyle beraber kullanabileceğiniz tamlama, kalıp, zarf vb. şeyleri gösteren bir sözlük.

Link: http://freecollocation.com


en beğendiğim sitelerden biri.  yds, ıelts gibi sınavlara da hazırlık yaptırıyor.

Link: https://vocagarden.com/home/


özellikle yds için ingilizce kaynak arayanlara amme hizmeti.

Link: https://yadi.sk/d/2Rar1tiYqweYy


ingilizce sesli kitaplar için;

https://etc.usf.edu/lit2go/books/


oxford'lu hocaların yüz binlerce kelime arasından seçtiği ve ana dili ingilizce olmayan insanların ingilizce öğrenirken mutlaka bilmesi gereken 3000 kelimeden oluşan bir liste.

Link: https://ingilizce.org/oxford-3000-kelime-listesi/


altyazılı bir video veya film/dizi eklerken bilmediğiniz bir yabancı kelime ile karşılaştığınızda üstüne tıklayıp diğer dillerde ne anlama geldiğini görebileceğiniz bir site.

Link: https://ororo.tv/tr


vaktimi ingilizce trivia tarzı quizler çözerek öldüreyim diyorsanız;

Link: https://www.quizpin.com/


cambridge üniversitesi'nin oluşturduğu, ingilizce yazım yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz bir web sitesi.

Link: https://writeandimprove.com/


ingilizce masal okuyarak ve dinleyerek dilinizi geliştirmek istiyorsanız güzel bir site.

https://www.storynory.com/


ingilizce'de okuma ve dinleme yeteneklerini geliştirmek isteyenler için faydalı bir site. 7000'dan fazla kaynak var.

Link: http://www.loyalbooks.com/


ingilizce öğrenmeyi hedefleyen her seviye kişiler için faydalı olabilecek anlaşılır, öğretici içeriğe sahip bir websitesidir. illa para vermeniz gerekmez bedava dersleri de doyurucu ve zengindir.

Link: https://www.espressoenglish.net/


herhangi ingilizce bir kelimenin 80'den fazla dilde karşılığını sunan site. hikaye, roman, çizgi roman vs. yazıp da isim bulmakta zorluk çekenler için biçilmez kaftan.

Link: https://indifferentlanguages.com


mükemmel ötesi bir site ingilizce almanca fransızca ispanyolca öğrenmek isteyenler girsin baksın.

Link: https://www.lingolia.com/en/


başta ingilizce olmak üzere, çeşitli dillerde yayım yapan gazete, dergi ve kitapları bedava olarak indirebileceğiniz siteler.

Link: https://vk.com/magazines_ebooks

Link: https://magazinelib.com

Link: https://freemagazinepdf.com/


bu site özellikle ingilizce öğrenenler için halk diline yakın, en çok kullanılan kelimelerden oluşan ingiltere'de bir haber sitesi. hem gazete okuyabilir, hem de ingilizlerin günlük hayatta en çok kullandığı kelimeleri görüp öğrenebilirsiniz.

Link: https://www.standard.co.uk/


ingilizce yazdığınız bir cümlenin devamını yapay zeka getiriyor.

Link: https://talktotransformer.com


dizilerde geçen bütün kelimelerin seviyelerine göre ingilizce ve türkçe karşılıklarını listeleyebileceğiniz muhteşem bir site

Link: https://diziyleogren.com


ingilizce kelimelerin eş anlamlılarını bilerek yoksullara pirinç yardımı yapmanızı sağlayan bir sosyal sorumluluk sitesi.

Link: https://freerice.com/categories/english-vocabulary


iki ingilizce kelimenin anlamlarını karşılaştırmaya yarayan bir site. özellikle birbirine yakın anlamlı kelimelerin anlam ayrımlarını keşfetmek için oldukça faydalı.

Link: https://wikidiff.com/


karantina günlerinde oturup ders falan çalışamıyorum ama yok mu hem eğlendiren hem de ingilizcemi pekiştiren bir site derseniz doğru yerdesiniz.

Link: https://lyricstraining.com/app?nr=1&~channel=web&~feature=redirect&~campaign=none&ref=https%3A%2F%2Flyricstraining.com%2F


ispanyolca çalışmaya kaynak arayanlar için bir vaha, bir çok ispanyolca kitabı ve eğitim setini buradan pdf olarak bulabilirsiniz.

Link: https://espanolconamigos.blogspot.com


ingilizce haberleri seviyenize göre önünüze getiren bir site.

Link: https://www.newsinlevels.com/


kısa videolarla ingilizce becerilerinizi geliştirebileceğiniz bir site.

Link: https://voscreen.com


uzun bir flood oldu. sıkılmadan buraya kadar gelenleri alkışlamak istiyorum. umarım herkes için çok faydalı olur. ne demişler. bir dil bir insan, iki dil iki insan. hayatınızda başarılar dilerim. (bu arada flood reading, listening, writing alanlarını da kapsıyor.)


Akademik Kadro İlanları uygulamasını indirin akademik haberler, akademik kadro ilanları, burs ilanları, akademisyenler, akademisyen olmak isteyenler, akademik kariyer yapanlar, yapmak isteyenler ve yüksek lisans & doktora hakkında bilgilere anında ulaşın.


  • Akademik Kadro İlanları
  • Burs İlanları
  • Açık Arşiv Siteleri
  • Ücretsiz Kurslar
  • YDS/YÖKDİL
ve akademik çalışmalarınızda büyük kolaylıklar sağlayacak pek çok şey paylaştığımız Telegram kanalımızı takibe alarak haberdar olabilirsiniz.

Link: https://t.me/Cenk_Akademi

Not: Telegram Kanalını takibe alanlar birbirlerini göremez ve özelden mesaj yazamazlar. Ayrıca tüm paylaşımlar sadece yönetici tarafından yapılır.