Bilimsel Dergileri Takip Etmenin En Kolay Yolları

Bilimsel Dergileri Takip Etmenin En Kolay Yolları
Akademik hayatınızda birden çok bilimsel dergi takip ediyorsunuz ancak bu sizin çok zamanınız alıyor. Özellikle çok fazla sayıda bilimsel derginin web sitesine girmek zorunda kalıyorsunuz. İşte bu noktada işinizi kolay bir şekilde yapabileceğiniz uygulamalardan bahsedeceğim.

Bilimsel dergileri takip etmede kullanabileceğiniz uygulamalardan birisi Researcher diğeri ise RSS okuma sistemidir.

Researcher ile Bilimsel Dergileri Takip Etme

Bilimsel dergilerin makalelerini ayrı ayrı yerlerden takip etmek yerine yayınları listemize ekleyip kelimeleri filtreleyip güncel literatürü (2 saat 1 saat 3 dk önce gibi) takip edebiliyoruz.Peki nasıl kurabilirim?

ANDROID: Researcher

IOS: Researcher

Telefonunuz işletim sistemine göre yukarıdaki linklerden birini indiriniz. Daha sonrasında ise takip etmek istediklerinizi arayıp bulunuz ve FOLLOW tuşuna basmanız yeterli.

RSS ile Bilimsel Dergileri Takip Etme
RSS ile alanınızla ilgili bilimsel dergilerdeki makaleleri cep telefonu uygulamasıyla sistemli bir şekilde takip edebilirsiniz.


Öncelikle telefonunuza bir RSS okuyucusu indirmeli, kurmalı ve oturum açmalısınız. Google veya diğer bazı sosyal medya hesaplarınızla doğrudan oturum açabilirsiniz. Benim favorim feedly

Android: Feedly

IOS: Feedly


Ardından istediğiniz derginin sayfasından RSS urlsini almalısınız. Elsevier’in Computers&Education dergisi örnek teşkil etsin diye ona bakalım.


Derginin ana sayfasına girdikten sonra View Articles kısmını tıklıyoruz.


Daha sonra RSS kısmını bulup tıklıyoruz.


İlgili kısma tıkladığınızda karşınıza RSS urlsi çıkacak. Urlyi kopyalıyoruz.


Feedly uygulamasını açıp  +’ya tıklıyoruz.


Çıkan url çubuğuna kopyalamış olduğunuz adresi yapıştırıp Sources kısmında çıkan ilgili dergi sekmesine tıklayoruz.


Bundan sonra da gelen kısımdaki +’ya tıklayoruz.


İşte bu kadar. Artık dergiyi RSS okuyucunuza eklemiş oluyorsunuz. Artık güncellemeler dergi içerik yöneticileri tarafından yapılan sıklıkta ekranınıza düşecektir.


Uygulama dışında bu işlemi masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın web tarayıcısına eklenti ekleyerek de yapabilirsiniz. RSS size çok sayıda dergiyi kısa sürede düzenli olarak takip imkanı sağlayacaktır. Yararlı olması dileğiyle.
          
Ücretsiz YDS-YÖKDİL Okuma Uygulaması
YDS-YÖKDİL gibi akademik sınavlara hazırlanırken LingoVivo News uygulaması ile bol bol okuma yapabilir, Türkçe çevirilerini görebilir ve kavrama sorularıyla sınavlara hazırlanabilirsiniz.
Üstelik TAMAMEN ÜCRETSİZ!
App Store Google Play

  • Akademik Araçlar ve İpuçları
  • Makale Yazımı ve Stratejileri
  • Tez Yazmaya Dair Rehber Kılavuz
  • Ücretsiz Kurslar
  • YDS/YÖKDİL
ve akademik çalışmalarınızda büyük kolaylıklar sağlayacak pek çok şey paylaştığımız Telegram kanalımızı takibe alarak haberdar olabilirsiniz.

Link: https://t.me/MuratCenkAkademi

Not: Telegram Kanalını takibe alanlar birbirlerini göremez ve özelden mesaj yazamazlar. Ayrıca tüm paylaşımlar sadece yönetici tarafından yapılır.